Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry (ŠHS) | REHOT.sk
Dalšie naše služby
Pridať vtip
Za autorské práva príspevkov preberaných z periodika REHOTNÍK zodpovedá spoločnosť Sander Media.
Copyright © 2024 ELET systems, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Vydavateľstvo ŠTÚDIO HUMORU, SATIRY atď. (ŠHS)
adresa: Martinská 48, Bratislava
tel.: 02/4333 5385
E-mail:
shs_koc@stonline.sk

Riaditeľ a majiteľ: Milan Stano
tel. 0905/152 326

Vznik Vydavateľstva ŠHS: rok 1990 - Vydavateľstvo sa zameriava na pôvodný slovenský humor, ale nevyhýba sa ani iným žánrom. Má viacero profilových edícií: Návraty, Povesti, Rozprávky, Humor a satira...

Vydali sme vyše 40 knižných titulov, (mnohé sú už vypredané) rozmery kníh 13,5X20,5 cm. Ak má kniha iný rozmer je vyznačený na anotácii.

Po odoslaní objednávky (na e-mailovú alebo klasickú adresu) Vám pošleme poštovou poukážku, alebo faktúru a po jej zaplatení vám knihy pošleme doporučene.

Anotácia knihy Milan Stano– Putovanie za obrazmi
360 strán, cena 9,50 eur

Milan Stano– Putovanie za obrazmi
V tejto knihe známeho výtvarníka Milana Stana putujete s autorom do rôznych krajín sveta: Vietnam, Taliansko, Kórea, Kuba, Turecko, Grécko, Egypt, Nemecko, Nórsko, Škótsko, Japonsko, Juhoslávia, Česko, Rusko, Rakúsko, Čína, Tibet, Nepál, India, Thajsko, Laos, Kambodža, Mexiko, kde bol maľovať od polovice sedemdesiatych rokov až doteraz.

Na svojich cestách zažil mnoho príbehov, stretnutí s krajinou a ľuďmi, ktorí v nej žili. Tí ho inšpirovali k namaľovaniu množstva obrazov a k napísaniu mnohých reportáží, cestopisov, či čŕt, dojmov, reflexií. Porovnáva civilizácie, náboženstvá, rozpráva o svojich zážitkoch na cestách. Píše o nich aj s jemu blízkym humorom, očami umelca, obohatený životnými skúsenosťami. Nevyhľadáva nebezpečenstvá, vojnové konflikty, tie sú mu bytostne cudzie. Hľadá krásu, harmóniu prírody, krajinu, neporušenú ničením človeka. Obdi¬vuje ľudské stavby, tvorbu umeleckých diel, poéziu, ktorá oslavuje prírodu ako božské dielo. Jeho putovanie je cestovanie za krajinou svojho srdca, za krásou. Tá je vykúpená námahou, boľavými nohami, štípajúcimi očami od horúceho slnka a kvapiek potu. No šťastného a plného zážitkov, pozitívneho myslenia, namaľovaných obrazov, nakreslených kresieb a napísaných postrehov.

Kniha je ilustrovaná jeho 210 obrazmi 120 kresbami, grafikami a 140 fotografiami. Vonia nielen maliarskou paletou, ale aj vánkom vzdialených svetov. 360 farebných strán, cena 9,50 EurAnotácia knihy Svetozára KRÁLIKA – ABSURDITY
128 strán, cena 5,20 eur

Svetozára KRÁLIKA – ABSURDITY
Táto kniha je zbierkou kreslenej satiry výtvarníka Svetozára Králika (1935), bývalého profesora a riaditeľa SŠUP (Stredná škola umeleckého priemyslu), ktorý odchoval množstvo významných grafikov a výtvarníkov. V kresbách mapuje naše ľudské vlastnosti, vášne a neresti.

Svetozár Králik je svojou kreslenou satirou ojedinelý zjav na našej slovenskej karikaturistickej scéne. Nedá sa prirovnať k žiadnemu z našich výtvarníkov, ktorí sa venujú karikatúre. Vzdialene pripomína práce sochára F. X. Messerschmidta (1736 – 1783), ktorý žil aj v Bratislave a je známy charakterovými hlavami s expresívnymi grimasami. Králik má vo svojej umeleckej výbave bravúru kresliara, vie pozorovať, hodnotiť a jeho kresby sú premýšľavé. Nenechávajú diváka ľahostajným. Svet jeho absurdných hláv je v súčasnosti. Nájdeme tu svätých, anjelov, diablov, čertov, celú plejádu ľudských pováh, alkoholikov, pažravcov, namyslencov egoistov, zvieracie typy (kohút, had). Kniha je ukážkou precízne stavanej kresby spojenej s myšlienkou.

Autor variuje svoje už nakreslené kresby do koláží. Aj preto je jedinečný. Jeho práce sú premýšľavé, jeho jazyk satiry nie je konzumný ale komunikatívny. Veď stačí listovať v tejto knihe, ktorá vás určite zaujme. Táto kniha sa nemusí čítať, stačí prezerať obrázky.Anotácia knihy Milan Stano CHVÁLA KRAJINY
400 strán, cena 12 eur

Milan Stano CHVÁLA KRAJINY
Táto kniha mapuje štyridsať rokov krajinárskej tvorby Milana Stana. Jeho ateliérom je vlastne celé Slovensko. Na 400 stranách sú živo a vtipne opísané jeho maliarske cesty. Kniha je ilustrovaná jeho obrazmi, kresbami a grafikami, ktoré vytvoril počas svojho krajinárskeho pôsobenia.

Publikácia je rozdelená do kapitol, ktoré reprezentujú jeho maliarske putovanie po rôznych krajinách Slovenska, kde chodil najčastejšie maľovať. Urobil tak akýsi cestopis svojich maliarskych potuliek. Putujeme od kálnickej krajiny, kde sa narodil, po Považí (Nové Mesto n. V., Trenčín) k Žiline. Odtiaľ na všetky smery. Na rajeckú, kysuckú, terchovskú, zázrivskú, oravskú krajinu. potom na Liptov, Tatry, Spiš, Pieniny, východné Slovensko ku Košiciam. A vracia sa cez banské mestá, Pohronie, Handlovú, Nitru, k západnému Slovensku (Piešťany, Pezinok, Sv. Jur, Záhorie) k Bratislave, kde žije. Na Stanových obrazoch nájdete staré Slovensko, ľudovú architektúru, drevenice, chalupy, sedliacke dvory (mnohé už nejestvujú, sú zbúrané, zničené), mestské veduty, hrady, mlyny, priemyselné krajiny, horské zátišia, kostoly - evanjelické, katolícke, gréckokatolícke, pravoslávne, synagógy... Slovenská krajina sa za 40 rokov zmenila, tak ako sa zmenil aj náš život. Kniha je aj pútavým rozprávaním o dobe, v ktorej tvoril, sú tam jeho zaujímavé zážitky s ľuďmi, postrehy o rôznych typoch krajín, miest, či dedín a textami osobností slovenskej kultúry , ktoré sa viažu k maliarovej tvorbe.

Z jeho obrazov dýcha pokoj, harmónia, vyváženosť a krása slovenskej prírody. Lebo cez krajinu vidíme a poznávame aj seba a svoje hodnoty. Život rýchle beží, mení sa, no umenie zostáva. 400 farebných strán na kvalitnom papieri, cena 12 eur.Anotácia knihy Augustím Kuchár ÚSMEVY A GRIMASY
120 strán, cena 6,90 eur

Augustím Kuchár ÚSMEVY A GRIMASY
Táto kniha je prierezom humoristickej tvorby veselého podtatranského humoristu Augustína Kuchára. Sú v nej zastúpené všetky humoristické žánre, ktorým sa počas života venoval. V diele tohto tvorcu spoznáte, že humor je jeho filozofiou. Je odrazom jeho sveta. Vidieť to i na jeho ôsmich knižkách, ktoré mu doposiaľ vyšli, v množstve publikovaných humorných postrehov, poviedok, epigramov a aforizmov.

Čitateľom sa prihovára láskavým humorom, z ktorého dýcha človečina a životný optimizmus. Na malej ploche dokáže vyvolať množstvo podnetov k úsmevu a radosti zo života. Vidieť, že má rád ľudí aj s ich povahovými chybami a grimasami. Vychádza zo svojich životných skúseností pedagóga a pozorovateľa života a jeho príbehov. Písal scénky, plné humoru a satiry, viedol divadlo malých foriem v Poprade, určitý čas bol i redaktorom zábavy v bratislavskom rozhlase. Z jeho prác cítiť, že pozná život okolo nás, humornú stránku spoločenských premien a režimov počas nášho života. Nie je zatrpknutý a cítiť z neho radosť zo života, životný optimizmus, občas i zdravá irónia. Je majstrom prekvapivej a humornej pointy. Pozná povahu ľudí, vie čo je to ironia a nadhľad. Veľa čerpá zo svojich životných skúseností, z poznania ľudských charakterov, vlastností. Vidí v živote nielen veľa grimás ale i úsmevov.

Kniha je ilustrovaná 120 veselými karikatúrami a kresbami známeho výtvarníka Milana Stanu. Jeho mnohé práce poznáte z humoristicko-satirického časopisu Kocúrkova, ktorý vydáva od roku 1990.Anotácia knihy Milan Stano POLICAJTI V ANEKDOTÁCH
216 strán, cena 5,90 eur

Milan Stano POLICAJTI V ANEKDOTÁCH
1 197 anekdot a 165 karikatúr
MOTTO
- Koľko existuje vtipov o policajtoch?
- Ani jeden! Všetko, čo sa o nich hovorí, je čistá pravda.

Téma „policajtov“ je veľmi vďačná humorná téma. Už od nepamäti lákala humoristov a satirikov. Stačí si spomenúť na nemé grotesky s „Keystonskými policajtmi“, ktoré zabávali generácie divákov na celom svete. Tam často šialenou rýchlosťou naháňali stovky policajtov jedného domnelého zločinca, ktorý im aj tak úspešne unikol. A stačí spomenúť Luisa de Funésa v úlohe žandára zo Saint-Tropez, či súčasný úspešný televízny sitkom Profesionáli. V nej sú typické postavy policajtov podľa vzoru: hlúpy, hlúpejší a najhlúpejší.

Prečo si všetci tak masovo uťahujeme práve z tejto skupiny profesií? Lebo ľudia sa radi zabávajú na téme strážcov zákona a majú radi anekdoty o policajtoch. Vravia aj niečo o nás, o stave našej spoločnosti a morálky v nej. Radi si uťahujeme z vážnych autorít, veď policajt je strážca zákona. Ruku na srdce, každý z nás sa dopustil nejakého dopravného priestupku, či už ako šofér alebo chodec. A nikto z nás rád neplatí pokuty.

Téma policajných anekdot je veľmi vďačná a funguje i v okolitých národoch. Niekde sú úplne rovnaké, lebo sú v nej večné témy: ľudská hlúposť, morálka, sex a politika, skrátka sú o živote. Zasmejete, pobavíte sa na nich a zrelaxujete, a preto vám anekdoty v tejto knižke vrele odporúčame.

Kniha je rozdelená do viacerých kapitol, kde sú podľa témy uverejnené anekdoty a karikatúry: policajná akadémia, policajti a blondínky, otázky a odpovede o policajtoch, policajti a rodina, policajti a alkohol, dopravní policajti, policajti kriminalisti, policajti v akcii, policajti v spoločnosti, policajti a lekári, policajti na cestách, policajti v obchode, policajti a Cigáni a úsmevné príhody o skutočných policajtoch. Do tejto kapitoly prispelo veľa známych osobností, spisovateľov, hudobníkov, humoristov, novinárov, mnohí z nich sú členmi prestížneho PI klubu.Anotácia knihy Milan Stano MAĽBA
208 farebných strán na kvalitnom papieri, cena 23 eur.

Milan Stano MAĽBA
Táto reprezentačná kniha mapuje štyridsať rokov krajinárskej tvorby Milana Stana. Jeho ateliérom je vlastne celé Slovensko. Na 208 stranách veľkého formátu A4 kvalitného papieru nájdeme jeho maľby z maliarskych potuliek po Slovensku a po svete. Na Stanových obrazoch nájdete slovenskú prírodu, krajinné zátišia, staré Slovensko, ľudovú architektúru, drevenice, chalupy, sedliacke dvory (mnohé už nejestvujú, sú zbúrané, zničené), mestské veduty, hrady, mlyny, priemyselné krajiny, horské zátišia, kostoly - evanjelické, katolícke, gréckokatolícke, pravoslávne, synagógy... V knihe sú aj obrazy z jeho maliarskych potuliek po svete: z Vietnamu, Kórei, Číny, Japonska, Talianska, Kuby, Nemecka, Turecka, Grécka, Egypta, Nórska, Škótska, Chorvátska, Česka, Ruska, Rakúska, Poľska, Tibetu, Nepálu, Indie, Mexika, Thajska, Laosu.

V knihe nájdete eseje o tvorbe Milana Stanu od Ľuboša Juríka, Ľubomíra Podušela a Ericha Mistríka a na konci knihy autorovu biografiu, bibliografiu a zoznam autových samostatných a kolektívnych výstav. Kniha vás zaujme krásou prírody, ktorou sa autor inšpiruje, osvieži pokojom a zaujatím hľadajúceho maliara nájsť svoj obraz krajiny.

Z jeho obrazov dýcha pokoj, harmónia, vyváženosť, krása slovenskej prírody ako aj krása krajín z rôznych častí svetadielov. Lebo cez krajinu vidíme a poznávame aj seba a svoje hodnoty. Život rýchle beží, mení sa, no umenie zostáva.Anotácia knihy Milan Stano – SOCIALIZMUS V ANEKDOTÁCH
248 strán, cena 7,90 eur

Milan Stano – SOCIALIZMUS  V ANEKDOTÁCH
Anekdoty v tejto knihe sú z našej nedávnej histórie, lebo cez humor sa dá povedať viac o dobe než vážnymi vedeckými traktátmi pre pár odborníkov. Kniha je koncipovaná do štyroch kapitol: Socializmus v anekdotách v Československu, v Sovietskom zväze, v iných socialistických krajinách a Rádio Jerevan. Zbierka obsahuje 1 329 anekdot, je bohato ilustrovaná 257 dobovými karikatúrami. Nájdete tam aj anekdoty na komunistických papalášov Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Husáka, Biľaka, Štrougala, Jakeša a iných, ako na Lenina, Stalina, Chruščova, Brežneva, Andropova, Černenka, Gorbačova, Kadára, Ulbrichta ale aj vtipné hlášky z Rádia Jerevan: Čo je to reakčný vtip? Taký, ktorý vymýšľa reakcia a súdruhovia ho rozširujú. Optimista vyhlasuje, že žijeme v najlepšom možnom svete. Pesimista sa obáva, že je to pravda.

Anekdoty približujú atmosféru tých čias, ako zmýšľali ľudia v tejto dobe, z čoho a koho si uťahovali, aby aspoň takto ventilovali svoj strach a humor im pomáhal sa preniesť cez ťaživé problémy života. Iné pomery boli v Československu v päťdesiatych rokoch a neskoršie v osemdesiatych rokoch, keď už režim bol deravý a v novembri 1989 sa rozsypal ako domček z karát. Sovietske anekdoty 1917 až 1991 sú pravdepodobne najlepšie, čo sa podarilo ruskej kultúre vytvoriť v období od roku 1917 až po rozpad Sovietskeho zväzu. Možno aj tým, že sú zhustením poznanej skutočnosti a sú pravdivé. Anekdota je malý kúsok pravdy o živote a má veľkú výpovednú hodnotu o dobe v ktorej vznikala.

Anekdoty z tej doby mali zvláštne čaro, lebo patrili do kategórie „tabu“. Teda hovoriť sa hovorili, ale takéto anekdoty sa nepublikovali, nevysielali v rozhlase, ani v televízii. Niekedy bolo nebezpečné ich aj rozprávať, lebo za takéto protištátne vtipy hrozilo vyšetrovanie, väzenie. Preto sa aj vravelo takýmto vtipom, že sú zo súťaže o zlatú mrežu.Anotácia knihy Anton Hrnko DEJINY SLOVENSKA VESELO I VÁŽNE s veselými ilustráciami Milana Stanu
168 strán, cena 6,90 eur

Anton Hrnko DEJINY SLOVENSKA VESELO I VÁŽNE s veselými ilustráciami Milana Stanu
Táto kniha je výnimočným edičným počinom vydávania kníh v našej edícii NÁVRATY. Chýbajú nám zasvätené debaty o našich dejinách. Akoby sme sa báli našich dejín. Na to, aby sme viedli takéto debaty, treba našu históriu poznať. V tejto knihe vám chceme v kocke predložiť slovenské dejiny od erudovaného historika Antona Hrnku, ktorý sa pozerá na históriu, na základe faktov, našimi slovenskými očami. Na jej stránkach sa odvíjajú dejiny nielen na území Slovenska, ale aj nášho národa až do súčasnosti.

Bez zdravého historického vedomia, bez poznania našich dejín sme na jednotnej európskej scéne v nevýhode. Touto knižkou chce autor osloviť najmä mladých ľudí, vydávajúcich sa na modernú vandrovku, na skusy do šíreho sveta. Aby vedeli, odkiaľ sú, čo trápilo a zamestnávalo ich predkov, čo títo predkovia dosiahli, čo pobabrali. Aby si boli vedomí svojej povinnosti pokračovať v ich odkaze a aby v cudzom svete nestratili orientáciu ako ten Strakonický gajdoš zo známej hry.

Knihu ilustroval známy výtvarník Milan Stano, ktorý sa dlhodobo venuje tomuto špecifickému druhu historizujúcej karikatúry. Jeho ilustrácie vhodne knihu dopĺňajú humorom a veselým pohľadom na naše dejiny. V jeho ponímaní je naša história tým, čo by sme mali poznať a vedieť si z nej utiahnuť. Až vtedy sme dospelým národom, keď si zo svojich dejín vieme robiť humor.Anotácia knihy Milan Stano – SLOVENSKÁ REPUBLIKA V ANEKDOTÁCH 1993-2013
256 strán, cena 5,50 eur

Milan Stano – SLOVENSKÁ REPUBLIKA V ANEKDOTÁCH 1993-2013
Aké boli anekdoty o našich politikoch, na čom sa smiali Slováci v predchádzajúcich dvadsiatich rokoch 1993 -2013? Čo hýbalo bránicou slovenskej spoločnosti? Veselé odpovede aj na tieto otázky nájdete v tejto knižke. Národ je až vtedy dospelý, keď si zo seba a svojich dejín dokáže vystreliť a zasmiať sa na nich. Kniha je rozdelená do dvadsiatich kapitol, čiže dvadsiatich rokov. V nich sú anekdoty či vtipné postrehy na osobnosti a na udalosti, ktoré sa v ten rok udiali. Zasmejete sa na politikoch, prezidentoch, rôznych papalášoch, výtečníkoch, celebritách a situáciách i pikantných... Nájdete tu 2 595 anekdot a 232 karikatúr.

Autor chcel, aby anekdoty odrážali celkovú atmosféru republiky, jej premeny a to, čím žila vtedajšia slovenská spoločnosť. Ako satirik vidí aj naše zlé slovenské vlastnosti: nedostatok národnej hrdosti, malé sebavedomie, zápecníctvo, závisť, bolestínstvo, ufrflanosť, intrigánstvo, malomeštiactvo, opičene sa za cudzím, nedostatok odvahy...

Sú tu anekdoty i karikatúry, ktoré hovorili nielen o politikoch, ale i o hokeji, zdražovaní, televíziách, dôchodcoch, Rómoch, Maďaroch, korupcii, tunelovaní, aférach, škandáloch, vstupe do NATO, do EÚ, voľbách do parlamentu, voľbách prezidentov. Sú tam vtipy na prijatie eura, rôzne krízy – plynové, finančné, dlhové, hospodárske, o gorilách, o rozličných celebritách - veď začítajte sa a pripomeňte si tých dvadsať rokov!Anotácia knihy Milan Stano – BLONDÍNKY V ANEKDOTÁCH
170 strán, cena 5,30 eur

Milan Stano – BLONDÍNKY  V ANEKDOTÁCH
Prečo sú anekdoty o blondínkach také populárne a stále nás rozosmievajú? Prečo sú práve „pekné blondínky“ synonymom krásy spojenej s hlúposťou? Aká je história tohto fenoménu? Na tieto otázky s praktickými ukážkami anekdot dostanete odpoveď v tejto knihe. Je v nej 1 044 anekdot a 182 karikatúr.

Tieto anekdoty sú nielen o veselých a hlúpych blondínkach, ale všeobecne o nás. O našej povrchnej spoločnosti, úpadku hodnôt, nevedomosti, ale aj o globalizácii a prepojení sveta. Lebo na tých istých vtipoch sa smejú v Amerike, Európe, Rusku, Austrálii... Anekdoty o blondínkach sú vlastne ľudovým humorom, ktorý vznikol tvorivosťou rôznych vtipných výmyselníkov z rozličných sociálnych prostredí. Je to priama reakcia na mediálne prostredie a na symbol, či ikonu bulváru. Je to „robenie si srandy“ z bulvárnych osobností ale i z obyčajných vyfintených „pekných“ blondínok, ktoré máme svojím spôsobom radi a obdivujeme ich.

Autor knihy anekdoty voľne rozdelil do viacerých skupín. Na témy: vtip a blondínky, mladosť blondínky, manželstvo s blondínkou, blondínky a policajti, doktori, erotika a sex, otázky s blondínkami a nakoniec slávne blondínky na Slovensku a vo svete. Úlohou knižky je Vás pobaviť a rozosmiať a preto Vám želáme veselé čítanie.Anotácia knihy Milan Stano – SLOVENSKO V ANEKDOTÁCH
280 strán, cena 5,30 eur

Milan Stano – SLOVENSKO V ANEKDOTÁCH
Na čom sa smiali naši predkovia? Aký bol a je ľudový humor v rôznych slovenských mestách a dedinách? Aj na tieto otázky môžete dostať odpovede, keď sa začítate do tejto knižky. Nájdete tu od „A“ po „Ž“ od Ábelovej po Župčany 1 725 anekdot z 539 miest a dedín a 210 karikatúr.

Je to rozsiahla a ojedinelá zbierka anekdot skoro zo všetkých miest, mestečiek a dedín, či krajov Slovenska. Niektoré pôvodom siahajú až do stredoveku, iné boli pozbierané z rôznych archívov, časopisov, kníh, kalendárov. Iné vznikli len nedávno. Do knihy svojimi anekdotami prispeli rôzne slovenské osobnosti a spolupracovníci humoristického časopisu Kocúrkovo počas jeho vyše dvadsaťročnej existencii. Anekdoty sú zoradené v abecednom poradí miest a obcí.

Kniha je veselá a zábavná. Zachytáva ľudový a dobový humor na Slovensku počas niekoľkých generácii našich predkov, náš zmysel pre humor, ale i našu národnú povahu. Určite sa na týchto anekdotách pobavíte a zasmejete aj vy. Život s humorom zlepší váš životný pocit a pookrejete. Autor by chcel, aby táto kniha šírila dobrú náladu a optimizmus.

Momentálne si môžete objednať tieto knihy:

EDÍCIA NÁVRATY

ŽIVOT S PIESŇOU – Darina Laščiaková, životný príbeh známej speváčky ľudových piesní, plný lásky k slovenským tradíciám 120 strán.

Kniha tejto známej speváčky ľudových piesní a dlhoročnej rozhlasovej redaktorky je odrazom jej vlastnej osobnosti. Laščiakovej kultivovaný, vrúcny a spontánny spevácky prejav cítiť aj v textoch. Sú tam spomienky na rodnú Oravu, rodičov, detstvo... V živom rozprávaní nájdeme nádherný príbeh jej otca, ktorý odišiel za prácou do Ameriky a vrátil sa na Slovensko ako Štefánikov legionár. Podstatnú časť knihy tvoria pohnuté ľudské osudy, jej príhody s ľudovými spevákmi, za ktorými chodila spočiatku ako študentka, neskôr ako rozhlasová redaktorka. Vždy išla k prameňom vzniku ľudových piesní. Plasticky opisuje ako vznikla slávna „svadobná odobierka“. Čitateľom predstavuje starobylé Slovensko s jeho tradíciami a zamýšľa sa nad večným posolstvom ľudovej piesne. Autorka knihy jednoznačne určuje jej miesto v slovenskej pospolitosti v kontexte s našimi ľudovými tradíciami. Kniha nám umožní spoznávať krásu skrytú v ľudovom speve, teplo ľudských osudov a čaro dávnych čias.
brožovaná € 4,65 (140,– Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

MOJE RADOSTI - J. Solovič, spomienky významného dramatika, na svet ochotníckych divadiel, na svoje inscenácie, je tam množstvo dobových fotografií.

Kniha významného slovenského dramatika Jána Soloviča nás uvádza do sveta ochotníckych divadiel, nádšencov a nositeľov kultúry v našich dedinách, mestečkách a mestách. Solovič pracoval celý život so slovenskými ochotníkmi a vo svojich spomienkach si vybavuje najkrajšie okamihy stretnutí s nimi. Desiatky inscenácií jeho hier na javiskách doma i v zahraničí vytvárajú obraz o živej sile slovenského ochotníckeho divadla v uplynulom polstoročí. Kniha je ilustrovaná dobovými fotografiami z množstva inscenácií a je tu i úryvok literárneho scenára z osemdielneho televízneho seriálu „Fanatici“o slovenských ochotníkoch. Bol nakrútený na konci osemdesiatych rokov, ale nikdy nebol vysielaný.
strán 104, cena € 5,31 (160,-Sk)

ROZPOMÍNANIE – Ľ. Jurík, črty a príbehy zo starej Bratislavy, spomínanie na množstvo typických figuriek, bohémov, udalostí, 168 strán, ilustrácie Milan Stano.

V knihe známeho spisovateľa a publicistu Ľuboša Juríka nájdeme starú Bratislavu, kde autor prežil detstvo a dôverne ju pozná. Je to pestrá mozaika života bratislavčanov prevažne od päťdesiatych rokov po deäťdesiate. Autor píše o známych osobnostiach bratislavskej bohémy ako Mudroch, Smrek, Zmeták, Bartfay, Hečko... ale i o svojráznych figúrkach Schöne Naci, Lacko, tuláci, o krčmách, viechach, vinárňach, V klube, silvestrovských zábavách, plesoch, operetách a spevákoch. Kniha je jedinečným dôkazom neopakovateľného čara a života našej Bratislavy a zaujme každého zvedavého čitateľa.
brož. € 4,61 (139,- Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

KÁLNICKÉ PRÍBEHY 1. - M. Stano, príbehy niekoľkých generácií autorových rodákov, z histórie, ľudové tradície, remeslá, veselé príbehy, príroda.

V najnovšej knihe známeho výtvarníka Milana Stanu nájdete príbehy z rázovitej dediny Kálnica, ktorá leží na úpätí Inoveckých hôr. Tieto príbehy, čo sa odohrali v priebehu minulého storočia, mu rozprávalo niekoľko generácií jeho rodákov. Dozviete sa o histórii obce, o tradíciách počas roka od fašiangov, cez jurské zvyky až po Vianoce, o príbehoch remeselníkov, uhliarov, pytliakov, drevorubačov, príbehy ľudí, rodov, veselé i tie iné. Sú tu príbehy z kálnického chotára, o studienkach, dolinách, povesti a rozprávky z tohto zaujímavého kraja. V závere knihy sú reprodukcie olejomalieb Milana Stanu, ktorých inšpiráciou je jeho rodný kraj.
256 strán, € 6,3 (190,- Sk)

KÁLNICKÉ PRÍBEHY 2. - M. Stano, pokračovanie príbehov autorových rodákov za posledných sto rokov, vysťahovalectvo do Ameriky a Francie, život v rázovitej dedine veselé príbehy, vedieť sa vynájsť.

V tomto druhom pokračovaní úspešných „Kálnických príbehov“ sú rozprávania niekoľkých generácií rodákov známeho výtvarníka Milana Stanu. V knihe sa píše o príbehoch ľudí, o ich osudoch, kálnických rodov počas posledných sto rokov, rôzne ich peripetie životných zákutí, o živote, ich detstve na dedine. Nájdete tu osudy učiteľov, školy, históriu, ktorá vošla do života ľudí. Kálničania odchádzali do sveta, do Ameriky, Francúzska, mnohí sa vrátili, mnohí zostali vonku. Bez pátosu tu autor píše o obyčajnom živote na dedine, popretkávanom prácou. Kálničania sú pracovití, majú radi humor, nemajú ďaleko k vtipnému slovu, sú pozitívne naladení a vedia sa v ťažkých situáciách vynájsť. Autor vie, že regionálne dejiny sú súčasťou našich národných dejín a ich poznaním sa obohatíme. Život v tejto rázovitej dedine bol spojený s ročnými obdobiami, na ktoré nadväzovali ľudové zvyky a tradície: fašiangy, vynášanie Moreny a prinášanie leta, zvyky na Jura, veľkonočné oblievačky, stavanie májov, majálesy, jánske ohne, zber úrody, šúpanie kukurice, varenie lekváru, pálenie slivovice zabíjačky, vianočné a novoročné zvyky... Kniha je bohato ilustrovaná dobovými zaujímavými fotografiami, kresbami a olejomaľbami Milana.
272 strán, € 6,5

TANEČNÍK Z VÝCHODNEJ - I. Szabó, životná púť tanečníka SĽUK-u Janka Petrenka a jeho život spojený s folklórom.

Hlavnou postavou knihy spisovateľa a publicistu Ivan Szabóa je bývalý dlhoročný tanečný sólista SĽUK-u Janko Petrenka (1947), rodák z Východnej. Autor sleduje jeho životnú púť od detského sna stať sa profesionálnym tanečníkom, cez jeho splnenie až po súčasnosť, keď sa z bývalého tanečníka stal nadšený propagátor folklóru. Kniha je nabitá Petrenkovými zážitkami z vystúpení na javiskách po celom svete. Je zasväteným pohľadom do zákulisia nášho popredného súboru, nájdeme v nej intímne pohľady zo súkromia tanečníka, jeho rodiny, príbuzenstva a pod. Próza obsahuje aj fakty z histórie Petrenkovej rodnej obce. Zaznamenané sú tam aj udalosti, za ktorých vznikol folklórny súbor Kriváň z Východnej, kde Janko Petrenka ako šesťročný začínal tancovať. Ďalej sa autor zameral aj na okolnosti vzniku SĽUK-u, jeho prvé vystúpenia s dôrazom na neodmysliteľný prínos pre slovenský folklór. V knihe sa stretneme s viacerými osobnosťami z oblasti folklóru, ktoré sa Jankovi Petrenkovi „priplietli“ do života a priamo či nepriamo sa podielali na jeho úspechu (Juraj Kubánka, Martin Ťapák, Svetozár Stračina, Kata Cigánová, Oskar Nehera, Adam Hudec, Rinaldo Oláh, Ján Berky Mrenica, Ján Palovič a ďalší). Hlavnou myšlienkou knihy je osud človeka, ktorý zasvätil život ľudovému tancu. S energickým úsilím zdolával prekážky a vytrvalo kráčal za svojím cieľom.
208 strán, € 6,3 (190,- Sk)

OBRAZY ZO ŽIVOTA IGNÁCA KOLČÁKA - J. Kalnický, životný príbeh známeho slovenského maliara z Oravy, bol pri založení Oravskej galérie, galérie na Slanickom ostrove...

V tejto knihe Juraja Kálnického, ktorú napísal v spolupráci s Milanom Stanom, nájdete životný príbeh výtvarníka Ignáca Kolčáka, ktorý vznikol na základe jeho autentických spomienok a dokumentov. V jednotlivých obrazoch (kapitolách) nazeráme do jeho života – detstva na hornej Orave v Sihelnom (nar. 16. 5. 1931), jeho štúdiách v Prahe, návrate na Oravu, kde v biednych pomeroch organizoval výtvarný život. Je jeden zo zakladateľov Oravskej galérie v Dolnom Kubíne (1965). Vytvoril koncepciu o stave kultúrnych pamiatok, ktoré boli zanedbané a nevyužité. Navrhol využiť spustošený slanický kostol na ostrove v Oravskej priehrade ako Galériu umenia ľudovej kultúry, čo sa mu nadľudským úsilím podarilo i zrealizovať (1970). Je to galéria celoslovenského významu a týmto sa ľudové umenie povýšilo na piedestál rovnocenného umenia s umením profesionálnym, tak ako sa to dnes chápe vo svete. Pomohol zachrániť a zreštaurovať 35 objektov – napríklad drevený kostol v Tvrdošíne, Zábreži... Podieľal sa na výstavbe Skanzenu ľudovej architektúry Oravy v Zuberci. Koncom sedemdesiatych rokov pomáha návratu „galandovcov“ do výtvarného života, za čo ho zbavili funkcie podpredsedu ZSVU. Po prevrate sa podieľa na znovuoživení činnosti Umeleckej besedy slovenskej. V knihe je veľa sviežich zážitkov zo života, je v nej humor, veľa ľudských príbehov, vykresľuje obraz politických a kultúrnych zápasov nielen v v regióne Oravy, ale na celom Slovensku. Kniha bude veľkým prínosom k poznaniu diela tohto významného slovenského umelca.
160 strán, € 6,3

VESELÁ KRONIKA - M. Stano, biografická kniha o živote karikaturistu, maliara, ilustrátora a vydavateľa časopisu Kocúrkovo, s ukážkami prác.

Milan Stano, ako tvorca karikatúr a satiry, je aj akýmsi „kronikárom svojej doby“ a keďže je svojím založením veselej povahy a optimista, nemohol inak nazvať ani svoju biografickú knihu ako VESELÁ KRONIKA. Je maliarom, grafikom, ilustrátorom, vydavateľom a spisovateľom. V knihe mapuje rôzne etapy svojho života z tej veselšej stránky. Nájdete v nej výpovede o živote, o humore, o krajinomaľbe, o vydávaní známeho humoristicko-satirického časopisu KOCÚRKOVO a o vydávaní kníh v jeho Vydavateľstve Štúdio humoru a satiry atď. Dozviete sa ako vznikajú karikatúry, ako sa kreslia politici a papaláši, o našej národnej povahe, o tom ako maľoval Ďaleký východ a rôzne kúty Slovenska. Píše o rodnej Kálnici, rodinnom zázemí, zážitkoch z detstva, ktoré sú doteraz jeho nepretržitou inšpiráciou, o svojom učiteľovi Ernestovi Zmetákovi, o spolupracovníkoch a priateľoch. Je to vyznanie človeka, ktorý má rád svoju krajinu a jej kultúru. Na konci knihy je text výtvarného teoretika Jána Vanču o tvorbe Milana Stana a obrazová príloha jeho prác.
256 strán, € 6,3

DVA ŽIVOTY RUDOLFA SCHUSTERA - M. Stano, literárne spracovanie života bývalého slovenského prezidenta, s ním je spojených mnoho udalostí v novodobej histórii Slovenska.

Hlavnou postavou knihy výtvarníka a spisovateľa Milana Stana je spisovateľ, politik, diplomat a bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Je to jeho životný príbeh, ktorý bol napísaný na základe jeho autentických spomienok. V knihe nájdete príbehy z jeho detstva v Medzeve, jeho štúdií v Košiciach a na SVŠT v Bratislave, o „pyžamovej revolúcii“ v roku 1956, o študentských karnevaloch. Píše sa v nej o jeho práci v SAV v Bratislave a odchode do Košíc na rozostavené VSŽ, o jeho pôsobení na košickej radnici. O tom ako sa stal predsedom SNR po novembri 1989, o jeho odchode do Kanady, kde bol veľvyslancom. Odtaľ sa vrátil do Košíc, kde ako primátor zrekonštruoval mesto. Sú tu príbehy o jeho súkromnom živote, rodine, o jeho pôsobení v politike až po funkciu najvyššiu -- prezident Slovenskej republiky. Rudolf Schuster je autorom nohých kníh, výborným fotografom, veľkým propagátorom Slovenska a presadzovateľom jeho národných záujmov. V súčasnosti pôsobí ako predseda Svetového mierového inštitútu na Islande. Kniha je ilustrovaná archívnymi a dokumentárnymi fotografiami a je doplnená výpoveďami jeho najbližších spolupracovníkov a priateľov P. Dvorslého, A. Hykischa, K. Peteraja, D. Jamricha, J. Miklošku, E. Labaniča J. Leikerta, R. Ferka, J. Sarvaša a iných
380 strán, € 9,29 (280 Sk)

V OBJEKTÍVE PREZIDENT - P. Jandák, päťročné obdobie prezidenta R. Schustera vo fotografiách na Slovensku i vo svete, Vydavateľstvo Petra Rašlu
96 strán, 20,5X20,5 cm, € 6,3

PRÍBEHY PRIMÁŠOV - I. Szabó, primáši na Slovensku od 17. storočia, Cinka Panna, Jozef Piťo, Jožko Pihík, Samko Dudík, Rinaldo Oláh, Ján Berky-Mrenica a iní.

V najnovšej knihe známeho spisovateľa a publicistu Ivana Szabóa nájdete príbehy ľudových hudobníkov - primášoch. Literárne spracoval osudy slávnych primášov od 17. storočia až po dnešok. Stretneme sa tu s Michalom Barnom - autorom slávneho Rákociho pochodu, Cinka Pannou, najslávnejšou primáškou všetkých dôb, Jozefom Piťom, ktorý hrával na slávnostiach Matice slovenskej v Martine, Františkom Hotváthom, Floriánom Berki-Rožňavskom, Jožkom Pihíkom, Samkom Dudíkom, ako i s čitateľsky atraktívnym príbehom Rinalda Oláha - jednoho zo zakladateľov SĽUKu a prvého primáša jeho ľudovej hudby, Jána Berkyho-Mrenicu.... Kniha dýcha atmosférou starých čias, kedy súčasť našej kultúry tvorili aj ľudoví hudobníci - primáši. Záver knihy tvorí “malý slovník primášov”, v ktorom sú encyklopedicky zoradené heslá okolo stovky primášov z dávnej minulosti i dneška. Kniha je ilustrovaná Milanom Stanom.
152 strán, € 5.3 (159,- Sk)

V ZAJATÍ RÝCHLYCH KOLIES - I. Szabó, životný príbeh automobilového pretekára JUDr. Ivana Friedla. V knihe sa dozvie-te i o dobe, v ktorej autor pretekal, o množstve súťaží u nás i vo svete. Vydal Prospero, rozmery 30X 21,5
92 strán, € 7

EDÍCIA POVESTI

SLOVENSKÉ STRAŠIDLÁ OD A PO Ž – I. Szabó a M. Stano, ilustrované legendy, povesti, príbehy.

Ivan Szabó zozbieral zaujímavý materiál o nadprirodzených bytostiach na Slovensku. Vychádzal z ústneho podania a zo štúdia historických prameňov, povestí a legiend. Opieral sa aj o zberateľské úsilie z tejto oblasti, ktoré v 19. storočí oživoval vo svojich článkoch Ľudovít Holuby a iní autori. Takýmto spôsobom vznikol miestopis výskytu nadprirodzených bytostí, ktoré podľa povestí a legiend sa ešte aj v súčasnosti vyskytujú na inkriminovaných miestach. Autorovým úsilím vznikol lexikón miest a dedín na Slovensku, v ktorých sa nadprirodzené bytosti vyskytujú. Heslá strašidiel od A-Ž sú stručné. Autor pracuje s nadsádzkou a iróniou, čím chce zdôrazniť predovšetkým zábavný a oddychový charakter tejto knihy. Slovensko je krajina plná magických miest, ktoré ľudová slovesnosť ukrýva v mnohých povestiach, legendách, či rozprávkach. V nich často vystupujú nadprirodzené bytosti, ako sú biele a čierne panie, rozličné zjavenia, čerti, škriatkovia, obri a podobne. Ivan Szabó sa podujal v encyklopedickej forme podľa abecedy spísať slovenské miesta, ku ktorým sa vzťahuje existencia takýchto nadprirodzených bytostí. Vznikol tak zaujímavý slovník, ktorý zábavnou a poučnou formou vedie čitateľa po netradičnom ”zemepise slovenských strašidiel”. Kniha je obohatená ešte aj o rozsiahly ilustračný materiál Milana Stana. Chcete sa trocha báť, dobre pobaviť a poučiť? Otvorte si túto knihu, začítajte sa do abecedného zoznamu našich miest, mestečiek a dedín. Dozviete sa, kde žili víly, schádzali sa bosorky, zjavovali sa biele a čierne panie, vodníci topili nepozorných a čerti sa čertili…

O STRAŠIDLÁCH POVEDALI:
Darinka LAŠTIAKOVÁ, speváčka: Kedysi dávno, tak ako mi spomínali starí ľudia, v rodnom Tvrdošíne boli strigy. Rozdeľovali sa na dobré a zlé…

Juraj SARVAŠ, herec: Podišiel som k tetkám celkom blízko, chytil som prvú za temeno hlavy a zvrtol som ju k sebe. Jasne som videl, že hlava tam nie je a ja som sa pozeral do prázdnej šatky...

Michal DOČOLOMANSKÝ, herec: So strašidlami nemám skúsenosti, lebo som na ne neveril, ale mám veľa zážitkov so strašením…

Boris FILAN, textár: Hroby sa prepadli… Na cestičkách sa povaľovali kosti a lebky z vylámaných hrobov… liezli sme do hrobov, kotúľali sme lebku so zvyškami vlasov…

Pavel DVOŘÁK, historik: Môj vzťah ku strašidlám je veľmi pozitívny. Ak verím na strašidlá, isteže verím aj na čary. V minulosti bývali normálnou súčasťou života…

152 strán, brož. € 4,65 (140,– Sk), viaz. € 5,31 (160,-Sk)

OSUDY SLÁVNYCH ZBOJNÍKOV – I. Szabó a Milan Stano, o slovenských a európskych zbojníkoch, veľa neznámych faktov, bohato ilustrovaná Milanom Stanom.

Ľudia obdivovali a milovali zbojníkov, o ktorých verili, že bohatým brali a chudobným rozdávali. Nuž, zbojníci neboli až takí rýdzi gavalieri, ako nám ich vykresľujú legendy a povesti. Reálne korektúry týchto krásnych a povznášajúcich príbehov prináša kniha „Osudy slávnych zbojníkov”. Zoznámi vás s najvychýrenejšími slovenskými i európskymi zbojníkmi a pomstiteľmi krívd. Do knihy sa ich pomestilo 21. Napísal ju pre vás známy spisovateľ z oblasti literatúry faktu Ivan Szabó, ktorý preštudoval poriadne kvantá archívnych prameňov, aby dostal týchto „rytierov bez bázne i hany” pod svoju lupu zvedavého a neľútostného opravára mýtov a likvidátora ilúzií. To dozaista ocenia všetci milovníci pravdy. No nebojte sa – pravda býva zvyčajne dramatickejšia ako výmysly. Ale legendy o ušľachtilých zbojníkoch sú nám obzvlášť milé v dnešných časoch zaplavených zbojníkmi, ktorí berú chudobným a sypú bohatým. Zbojnícka tradícia má u nás hlboké korene. Nebol to však iba Juraj Jánošík, ktorý sa postavil na stranu poddaných proti feudálnym ukrutnostiam. Náš najväčší ľudový hrdina mal celý rad predchodcov i nasledovateľov. Ivan Szabó na tejto myšlienke postavil obsah svojej knihy. Predstavuje nám životné osudy desiatok zbojníkov pôsobiacich v rozličných zemiach Európy. Samozrejme, dôraz kládol na príbehy o slovenských zbojníkoch, ktorí tvoria v knihe takmer polovicu (Fedor Hlavatý, Tomáš Uhorčík, Juraj Jánošík, Michal Vdovčík, Juraj Surovec, Karol Poroňský, Matej Klinovský, Hrajnoha, Jendruš). Z európskych zbojníkov nám autor predstavil ľudské peripetie anglického Robina Hooda, francúzskeho Cartoucha, či Louisa Mandrina, talianskeho Rinalda Rinaldiniho, rakúskeho Juraja Grasla, českého Václava Babinského, sliezskeho Ondráša, ukrajinského Olexu Dovbuša, či Nikolu Šuhaja, maďarského Jóšku Šobriho a Šándora Róžu, či nemeckého Schinderhannesa.
Oslovili sme i mnohé osobnosti našej kultúry, ktoré tiež prispeli do knihy.

O ZBOJNÍKOCH POVEDALI:
Peter Jaroš: Pacho, hybský zbojník je netypický, viac používa rozum ako svaly, zažíva vážne i humorné situ-ácie. Smiechom som nechcel urážať, ale hlavne ventilovať isté vžité predstavy o nás Slovákoch.
Ladislav Ťažký: Cigánsky Jánošík (Kalman Puška) bol rodák z Čierneho Balogu. Bol zbehom z rakúsko-uhorskej armády. V noci príde na gazdovský dvor, bez kriku zaklal prasa, rozotne na polovice, polovičku zoberie a druhú nechá gazdovi.
Ján Beňo: Poriadnym zbojníkom totiž hocikto byť nemohol. Musel mať za sebou zbojstvá a lúpežné činy, na ktoré sa ani po stáročiach nezabudlo.
Jaroslav Rezník: Jánošíkova družina pri Liskovej prepadla liptovského baróna Arpáda Revaya. Jánošík vyriekol ortieľ: päť a dvadsať hrubou haluzou na zadok. Potom omdletého baróna odniesli do koča a obliali vodou, aby sa prebral.
Martin Ťapák: My Oravci sme neboli v zbojníctve o nič horší ako Terchovci, Liptáci, Detvania. Najslávnejší kapitán našej hornooravskej bandy bol od nepamäti Ďuro Šimaľa.
Ester Plicková: Karel Plicka bol odborným poradcom Martina Friča pri jeho filme Jánošík (1936). On odporúčal Paľa Bielika, vtedy ešte v profesii četníka, do hlavnej úlohy.

strán 182, brož. € 4,65 (140,– Sk), viaz. € 5,31 (160,-Sk)

ZÁHADNÝ POSOL - A.Černochová, povesti a príbehy zo stredného Považia, Kálnice, Beckova, Hôrky, Čachtíc a iných dedín na okolí, ilustrácie Milan Stano

Rodný kraj nás poznačí na celý život. Až keď človek dozreje, pochopí, ako ho rodný kraj sformoval. Stredné Považie širšie a Bošácka dolina užšie znamenajú osobitý svet v mojom drahom slovenskom svete. Spisovateľka Anička Černochová sa už celé desiatky rokov venuje čarovnému hľadaniu: a jej povesti, zázračné príbehy a historické deje zo stredného Považia majú príchuť objavov. Spisovateľská tvorba Aničky Černochovej tvorí maltu, ktorou stavba slovenských dejín drží pohromade. Iba takou úžasnou ženskou láskou a nezištnosťou akou miluje naše drahé Slovensko, možno spod zeme na svetlo Božie vyniesť také drahokamy poznania o dávnych dejoch, ale aj o povestiach, ktoré si rozprávali naši rodáci, naši drahí predkovia. Vyprevádzame na cestu po slovenskom svete jej najnovšiu knižku Záhadný posol, v ktorej sa dozviete veľa o okolí Nového Mesta nad Váhom, o takých čarovných dedinách ako sú Kálnica, Čachtice, Nová Lehota… Iba človek, ktorý pozná svoju minulosť, môže projektovať svoju budúcnosť. Spisovateľka Anička Černochová je tým záhadným poslom, ktorý nám nesie zázračnú novinu o tom, aby Považania lepšie spoznali svoje sny a najmä skutky. Považie bolo odjakživa koridorom civilizácie pre Slovensko. Od čias Keltov, Rimanov, ktorí sa na skalu Trenčianskeho hradu zapísali roku 179, cez potomkov slávneho Hurbana, až po žeravú súčasnosť, keď Považím vedie diaľnica, ktorá spája juh a sever Európy. Považie je diaľnicou, po ktorej na Slovensko prúdia výdobytky civilizácie. Čítajte knižku Aničky Černochovej s rovnakou láskou, s akou ju jej autorka písala.

128 strán, brožovaná € 4,65 (140,– Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

EDÍCIA ROZPRÁVKY

IŠLO VAJCE NA VANDROVKU - Mária Čechovičová, farebne ilustrovaná populárna rozprávka s CD s piesňami, ilustrácie Milan Stano

Išlo vajce na vandrovku je jedna z najznámejších slovenských rozprávok, ktoré oslovovali mnoho generácií detských čitateľov. Autorka Mária Čechovičová napísala túto populárnu rozprávku pre deti, aby propagovala dobro, priateľstvo a vzájomnú pomoc priateľov. V knižke sa dozviete o priateľstve vajíčka so zvieratkami, o kráse prírody, o poriadkumilovnosti, dobroprajnosti a o tom, že si treba pomáhať. Milí malí čitatelia, viete, čo je vandrovka? Nuž, tak sa voľakedy nazývali potulky remeselníckych tovarišov po svete, kde sa vybrali zbierať skúsenosti. Na vandrovku za skúsenosťami sa chodí aj dnes, hoci tento termín nahradili honosnejšie slová, napríklad študijný pobyt, či stáž. Najväčšími vandrovníkmi a figliarmi však boli – aspoň podľa mojej mienky – rozprávkári. Tí poslali do sveta na skusy nielen hlúpeho Jana, ale aj tri prasiatka, či smelého zajka, ktorý sa zatúlal až do Afriky. Kto nešiel pešo, ten si obul sedemmíľové čižmy, alebo nasadol na lietajúci koberec a fujááázd na vandrovku. V knižke, ktorú držíte v ruke, sa na vandrovku vybralo vajce. Vravíte, že vajce nemá nohy? Nuž, pán ilustrátor mu ich nakreslil, takže túlanie sa môže začať. Ako išlo vajce na vandrovku je stará rozprávka, nikto nevie, kto ju voľakedy vymyslel. Isté je, že sa v 19. storočí ocitla v zošitoch zberateľov ľudových rozprávok, ktorí do nej čosi pridali, čosi ubrali, čosi upravili, čosi vymysleli. Rozprávočka je taká populárna, že jej obsah zaujal pani spisovateľku Čechovičovú, ktorá sa rozhodla, že z nej urobí hru (skôr hierku), že čosi do nej pridá, čosi uberie, čosi upraví, čosi domyslí. Ak sa Vám spisovateľkina úprava pre divadielko zapáči, môžete si ju s Vašimi kamarátmi zahrať. Poučíte sa, zabavíte a určite aj pochopíte, že v živote je veľmi dôležité mať priateľov, ktorí Vám – nezištne – v každej situácii radi pomôžu. Príjemné čítanie Vám želá Ivan Szabó, spisovateľ

56 strán, € 5,31 (160,-Sk)

ROZPRÁVKY NA KOLESÁCH - I. Szabó, rozprávky o starých autách a o ich tvorcoch, ilustrácie Milan Stano

Ivan Szabó je autorom textu, ktorý sa snaží mládeži priblížiť obdobie počiatkov motorizmu v krátkych rozprávkach Ide o zaujímavé (v slovenskej literatúre ojedinelé) spojenie príbehov reálnych osôb z počiatkov motorizmu s autorskou fabuláciou. Mladý čitateľ sa vo vtipných príbehoch dočíta o tom, ako pán Drais vymyslel drezinu, ako sa malý anglický chlapec stal bežcom pred autami v súlade so „zástavkovým zákonom“ z roku 1865, ako pani Benzová, manželka vynálezcu automobilu, chce dokázať manželovi, že jeho vynález je životaschopný, a preto sa tajne s oboma synmi vyberie na návštevu starej mamy, ako sa rakúsky konzul vo Francúzsku pričiní o to, aby nové Daimlerovo auto dostalo meno Mercedes, ako donášač prinúti políciu, aby prepadla dielňu vynálezcu motocykla pána Daimlera, lebo sa v nej falšujú peniaze, ako bratislavský bicyklista začne predávať motocykle a zvedavý optik pán Švarc nevie, ako má s motocyklom zastaviť, prečo sa slávne auto Ford T prezýva Plechová Líza a Citroën Cv zasa Škaredé kačiatko, ako vznikla pneumatika... Keďže v rozprávkach vystupujú skutočné osoby, poslednú kapitolu tvorí stručný encyklopedický slovník, ktorý mladého čitateľa zorientuje v základných biografických údajoch o osobách, ktoré v rozprávkach vystupujú. Autor napísal knihu, ktorá zaujme invenčným spracovaním. Jeho štýl je zrozumiteľný, jasný a vtipný, čím robí celý rukopis ešte príťažlivejším.
Marianna Grznárová, spisovateľka
Ivan Szabó napísal objavné moderné rozprávky, ktoré sa dotýkajú významného spoločenského fenoménu, akým je motorizmus. Nezaoberá sa však jeho súčasným stavom, ale odkrýva pred nami jeho históriu plnú zaujímavých príbehov a epizód. Samozrejme, jeho rozprávky, aj keď vychádzajú z reality a vystupujú v nich skutoční ľudia, predsa len zostávajú na úrovni fabulovania a fantázie. V moderných rozprávkach Ivana Szabóa je prekvapujúca autorova invencia, s akou sa s témami dokázal vysporiadať. Predstavil sa ako pútavý rozprávač, ktorý čitateľa určite nielen zaujme, ale aj poučí. Aj preto na záver knihy pripravil akúsi malú encyklopédiu, kde „hrdinov” ukázal v reálnom svetle.
Dušan Brindza, spisovateľ – dramatik

brožovaná € 4,65 (140,– Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

JAZMÍNKINE ROZPRÁVKY, kniha plná úprimnej detskej nežnosti, ľahkosti, veselých príhod o bobríkovi, kúzelníkovi, vetríčku, čo zažili snehové vločky, sú tu opisy tatranskej prírody, kde žijú dobrí škriatkovia, je tam spontánna detská radosť, krorú tam dala autorka M. Fazekašová, farebné ilustrácie M. Stano

Rozprávky, ktoré si môžete prečítať v tejto knižke sme vymýšľali spolu s mojou vnučkou Jazmínkou. Večer, keď sa jej ešte nechcelo spať, prosila: „Babi, vymyslime si nejakú novú rozprávku, najlepšie o škriatkoch, o vílach, o prírode, ale takú, aby v nej nebolo nič strašné. Mne sa páčia len pekné veci.“ A tak spoločnými silami vznikli Jazmínkine a babičkine rozprávky, plné úprimnej detskej nežnosti, ľahkosti a farieb, veselých príhod o bobríkoch, o tom, ako prišiel do škôlky kúzelník a zabudol tam huncútku opičku, o modrom sloníkovi, či vetríčku, štekliacom Jazmínku po líčku, aby jej odovzdal pozdrav dievčatka z ďalekej krajiny. Dozviete sa, o čom sa hádali orechy aj čo zažili snehové vločky. V Jazmínkiných rozprávkach nájdete aj opisy tatranskej prírody, ktoré vám prezradia, ako vznikli morské oká a že aj v Tatrách žijú dobrí škriatkovia, malí tatranskí „ekológovia“, zbierajúci papieriky po neporiadnych turistoch. Rozprávky tejto knižky hovoria o spontánnej detskej radosti, zmysle pre krásu a poriadok. Sú preto detsky poučné, nie však veľmi, aby vás to neodradilo od čítania. Dobrú zábavu vám praje Jazmínka, ktorá rozprávky vymýšľala a jej babka Mária Fazekašová, ktorá ich napísala.

strán 56, € 5

EDÍCIA HUMOR A SATIRA

KOCÚRKOVO A JEHO PRÍBEH 1. diel - M. Stano, o dvadsaťročí časopisu s anekdotami a karikatúrami, je zároveň o jeho tvorcoch, búrlivej dobe, keď sa rodila demokracia, vtipy o vtedajších politikoch, rozdáva dobrú náladu, guráž a optimizmus

Táto kniha Milana Stana je nielen o vzniku nezávislého humoristicko-satirického časopisu Kocúrkovo, ale najmä o slobode, o humore, o politickej satire a o Slovensku. Je o ľuďoch, tvorcoch Kocúrkova, ktorí majú radi anekdoty a humor vo všetkých podobách a o zmysle pre humor, ktorý patrí k výbave každého kultúrneho človeka. Kniha je zároveň aj akousi kronikou o histórii Slovenska po novembri 1989, kedy sa v ťažkostiach rodila slo-venská demokracia a štátnosť. Vraví o stave vtedajšej spoločnosti, vzniku novej politickej scény, strán a politikov, ktorí vtedy kraľovali na pomyselnom politickom nebi. Je to aj akési vyznanie autora, ktorý má rád svoju prácu, Slovensko a chce prinášať iným humor, veselú náladu a optimizmus. Ako povedal L. Ťažký: „Milan Stano nemá žiadne ilúzie o špatnokrásnej povahe svojich Slovákov a má ich rád takých, akí sú. K Slovensku prejavuje lásku tým, že sa vysmieva jeho zlým vlastnostiam a ukazuje politikov a ich politiku v plnej satirickej nahote“. Nájdete tu príbehy ľudí spätých s týmto časopisom, s humorom, o histórii starých slovenských humoristických časopisov od 1861 až podnes, o fenoméne Kocúrkova v histórii, o zaujímavej originálnej redakčnej rade, množstvo dobových karikatúr, vtipných postrehov, aforizmov, epigramov, profily autorov, anekdoty, ktoré rozosmejú čitateľa, lebo tento ľudový časopis vznikol, aby rozdával dobrú náladu, guráž a optimizmus. Kocúrkovo vychádza nepretržite od 19. júna 1990 až doteraz a jeho dvadsaťročná história sa nedá vtesnať iba do jednej knihy, v tomto dieli sú roky 1990-1992. Preto o nejaký čas bude nasledovať ďalší diel.

256 strán, € 7

ČIERNE VÝLOŽKY - A. Lachkovič, satirický príbeh o slávnych čiernych barónoch za ministra Čepičku na začiatku päťdesiatych rokov

Adolf Lachkovič ( Stupava 1931), autor vyše poltucta netuctových kníh: Bozkal som sochu (1992), Scenár asistenta (1994), Sladké časy (1999), Príbehy spod gaštanov (2002), Autobusová romanca (2006), Lásky hriešnych filmárov (2007, Na hrane snov(2008). ČIERNE VÝLOŽKY nám osobitným, ľudovo jednoduchým štýlom humorne, až groteskne ukazujú celú “vojnu” Záhoráka, pekára Cyrila z Pajštúna, takmer hrdinu v podobe novodobého Švejka. Satirický príbeh sa odohráva v najtvrdších päťdesiatych rokov za ministra Čepičku v jednom z technických práporov vytváraných s cieľom pracovne využiť aj ľudskú rezervu brancov - polomrzákov.
Od vzrušenia z čepobitia som nemohol zaspať. Keby tak kniežatá a grófi vedeli, pomyslel som si, že jeden Záhorák spí v ich parádnych komnatách! Už síce neboli parádne, aj nevykúrené, ba i trochu vlhké, no stále grófske. Dlho som nesníval. Ktosi zo mňa prudko stiahol deku a ostré svetlo baterky preťalo tmu. Zastavilo sa na mojich nohách.
- Umyť! - zavelilo mi nie príliš šetrne pri uchu. Dobre, že som si vybral vrchnú posteľ, lebo keď som z nej zoskočil, načisto som prestal snívať. Vojak podo mnou pozeral do svetla baterky ako vyplašený trúlelek. Kým sa dotackal z umyvárne, ja som bol už znovu na posteli s nohami čistými, akoby som nimi týždeň šľapal stupavskú kapustu, najlepšiu na svete. Veľmi mi to nepomohlo. Vzápätí som počul udivený hlas:
- Tohle, že jsou vyčistěný boty! Slyšíte vojíne?
Vyskočil som ako struna a zasalutoval.
- Nešaškujte mi zde! Přinesete mi je ukázat! Výčištěný, slyšel jste, vyčištěnýýý!

96 strán, € 5 (150,60 Sk)

VESELÉ OMRVINKY - J. Nosáľ, krátke vtipné prózy inšpirované pezinským vinárskym krajom, vtipné historky s veselými pointami, s ilustráciami Milana Stanu

Jozef NOSÁĽ (23. 2. 1946 - 10. 4. 2009) je z rodu tých spisovateľov a humoristov, ktorých inšpiráciou je sám život. O tom svedčia i jeho knižky Pezinské obsterléze, Veselý vinohradníkov rok, Humoresky Vladimíra Nosáľa a i najnovšia a posledná kniha Veselé omrvinky. Nadchol sa krásou, humorom a spôsobom života svojho rodného pezinského kraja, jeho vinicami, vinohradníckou atmosférou, že priam vidíme, ako si vychutnáva celý proces výroby vína. Svoj odkaz nám zanechal v knihe „Veselý vinohradníkov rok, ktorá je oslavou jeho rodákov. Zaoberal sa históriou Pezinka a Pezinčanov. V svojich prácach zmapoval pezinských vinohradníkov, návštevníkov viech, vinární, hostincov a krčmičiek. Zapisoval si rôzne vtipné výroky, prípitky, ľudové pravdy, veselé historky... Je autorom i „Pezinskej hymny“. Á V našom živote je málo humoru a veselého pohľadu na život. Preto príjmite túto knihu, aby vás potešila, aby ste sa pri jej čítaní pobavili, usmiali, či zasmiali. Dúfam, že vám prinesie optimizmus a dobrú náladu.
80 strán, € 5 (150,60 Sk)

MAHARADŽA Z ROYALU - vynikajúca komédia J. Soloviča o podvode a podvodníkoch, ktorí chceli predať hotel Royal v Piešťanoch, ilustrácie Milan Stano

Najnovšia komédia Jána Soloviča „MAHARADŽA Z ROYALU“ je o tom, ako sa v meste Piešťany zjaví rozprávkovo bohatý maharadža, ktorý sa nadchne mestom a ľuďmi a rozhodne sa pomôcť a zároveň rozumne investovať. Bolo by úžasné, keby bol maharadža pravým a jeho bohatstvo naozajstným. Všetci, čo s ním prišli do styku, sa dozvedia, že naleteli podvodníkovi a musia za to celoživotne pykať. Hra má vynikajúco prepracovaný komediálny príbeh, smiech vyvolávajúce dialógy, v ktorých je Ján Solovič neprekonateľným majstrom. Želáme vám pri jej čítaní dobrú zábavu.
96 strán, viazaná € 5,31 (160,-Sk)

ODKAZ V DEMIŽÓNE – humoristicko–satirická kniha poviedok, aforizmov známeho rozhlasového humoristu B. Trnavca s ilustráciami B. Perneckého
TRPKÉ HUMORESKY
Humoresky Berca Trnavca nepatria do kategórie elegantného nezáväzného vtipkovania, korunovaného efektnou pointou. Skôr sú jeho pravý opak: trpkasté príbehy, masívne a možno občas trochu amorfné, no každá veta v nich je hlboko prebolená; epizódy, ktoré ťažia dušu a búria žlč. Stal sa zaujatým kronikárom krívd a neprávostí. Sleduje ich priam mikroskopicky do najmenšieho detailu, pod hladkým povrchom objavuje ich obludnú absurdnosť. V ustavičnom dotyku s nepriateľom sa zrieka ezopovského jazyka metafory. Neoslovuje nás alegóriami, poetickými šiframi; to, čo mu vychádza spod ruky, sú pôsobivé momentky zvráteného všedného dňa. Stal sa kronikárom šialeného času, rozpadu istôt a klasických hodnôt. Keby sa raz ktosi odhodlal pripraviť Čiernu knihu o ukradnutých životoch našej generácie, ťažko si ju predstaviť aspoň bez jednej poviedky tohto autora. Očarený vyznávač humoru takpovediac v prírodnom stave ho vrchovato nachádza v každodenných zážitkoch obyvateľov tejto krajiny a planéty. V krátkych spojeniach medzi ľuďmi či medzi človekom a inštitúciou, prípadne paragrafom, mu to iskrí mimovoľnými humornými situáciami, aké sa za písacím stolom jednoducho vymyslieť nedajú. Zlaté zrnká nechcenej komiky (ktorá je zároveň odvrátenou stranou bezvýchodiskovej situácie šikanovaného tvora) nachádza i tam, kde ich nehľadá. Ako pozorný poslucháč hovorového jazyka ulice sa zároveň opája jeho brutálnymi jemnôstkami. Sú mu prostriedkom charakterizácie anonymných hrdinov, ich intelektuálnej úrovne a spôsobu uvažovania, ale aj sondou do prostredia či doby. Berco Trnavec je oddaným zberateľom a brusičom podobných nečakaných drahokamov, zásadne však mechanicky nereprodukuje to, čo sa mu v kontakte s realitou ponúka. Spolu s postihnutými sa rozhorčuje nad nespravodlivosťou, nikdy sa však ako trápne údržbárske esá didaktizujúcej satiry nepodobral „vypaľovať nešváry“ a namiesto úsmevnej nálady, ktorá je kľúčom do čitateľovej hlavy, nedal prednosť otravnému moralizovaniu. Humoristov program nie je totiž adresná polemika s pokleskami jednotlivcov či inštitúcií. Berie si ich iba ako podnet či inšpiráciu, no cieli vyššie, na ťažko postihnuteľný (a oficiálne chránený) terč. Nazvime ho povedzme spôsob myslenia i organizácie spoločnosti a z nich vyrastajúce represie voči nepohodlným jednotlivcom i skupinám. A samozrejme na deformácie, ktoré tento krutý ideologický obor na hlinených nohách donedávna spôsoboval v psychike človeka, v jeho reakciách a konaní. V Trnavcových poviedkach občas prebleskne skepticizmus zrelého človeka, ktorý veľa prežil a nerobí si ilúzie, no nikdy nie rezignácia. Z vlastnej vôle stojí proti obludnému Goliášovi až do dneška prerastajúceho systému a jeho despotickým metódam. Osamelý vkladá za nás všetkých do praku drobný kremienok vtipu a sústredene mieri doprostred spupného čela.
Kornel Földvári

170 strán, € 5,31 (160,-Sk)

HUMORESKY V. NOSÁĽA – Humor, žarty, glosy, srdečný humor, antológia ľudových rozprávačov, Knihu ilustroval a graficky upravil Milan Stano

Humor je vynikajúci prostriedok na relaxáciu duše. Je to vlastne uhol pohľadu na život. Takýto veselý a optimistický pohľad na život dáva aj kniha „Humoresky Vladimíra Nosáľa“.Kniha je rozdelená na niekoľko častí, ktoré predstavujú humoristickú tvorbu Vlada Nosáľa, ktorú zostavil jeho brat Jozef Nosáľ. Ten napísal i vtipný predslov, mozaiku života svojho brata. V ňom odkrýva zdroj jeho humoru a životného optimizmu. Je to rodný Pezinok, ľudia z tohto vinohradníckeho kraja, ľudové tradície, zvyky. Vlado Nosáľ bol vzdelaný človek, erudovaný spisovateľ a vynikajúci rozprávač. Jeho humor je kultivovaný a svieži Písal príbehy plné slovných gagov a vypointované. Nosáľov humor vie pobaviť a je dobromyseľný. Sú to humoresky, glosy, ukážky z textov, ktoré písal pre Milana Mlsnu (strýco Marcin), Ivana Krajíčka, Magdu Pavelekovú, Evu Krížikovú...Osobitná časť knihy je venovaná fenoménu ľudového rozprávačstva, zasvätene sú tu opísané príbehy hlavných protagonistov tohto žánru: Ľudo Zelienka, Jozef Hanúsek, Milan Mlsna, Jozef Vašáry, Karol Baláž, Ján Pisančin, Ondriš Jariabek a iní. .Vlado Nosáľ vošiel do povedomia verejnosti ako írečitý a bodrý humorista, humorný glosátor s vtipnými nápadmi. Jeho inšpiráciou bol rodný Pezinok, rázovité figúrky z vinohradníckeho prostredia a životný optimizmus. Bol dlhoročným pracovníkom Slovenského Rozhlasu, Hlavnej redakcie literárno-dramatickej a redakcie zábavy, kde získal dôležité skúsenosti s humoristickou tvorbou. Tvorba Vladmíra Nosáľa je dôkazom prepojenia jeho životných skúseností a zmyslom pre dobrý humor. Účinnosť svojich humoristických textov si mohol overiť priamo u svojich poslucháčov na verejných nahrávkach. Ako citlivý pozorovateľ čerpal námet zo svojho blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Medzi svojimi priateľmi si overoval svoje slovné hračky, gagy a repliky do scénok. Cez rozhlasové vlny šíril smiech a dobrú náladu. Kniha obsahuje vtipný životopis od brata Jozefa Nosáľa, humoresky, vtipné glosy na rôzne témy, príbehy z histórie Pezinka, úsmevné nahliadnutia do ľudového humoru, do vinohradníckeho folklóru. Zvláštnou kapitolou sú zmapovaní slovenskí ľudoví rozprávači. Táto téma ešte nebola u nás publikovaná. Nosáľ ich osobne poznal, mnohým písal i texty a scénky. Pri čítaní ich osudov si čitateľ vybaví hlas uja z Detvy, Strýca Silvestra z Majcichova, Strýca Marcina, Nácka zo Štiavnice, Sváka Ondra, Strýca Francka, Báťa Jana, Andera z Košíc a mnohých iných. Kniha je doplnená veselými ilustráciami Milana Stana, dobovými fotografiami a starými rytinami.
Ivan Szabó, spisovateľ

160 strán, brožovaná € 4,65 (140,– Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

HUMORISTA NA DEREŠI – Ján Grexa, vtipné otázky a odpovede, epigramy, poviedky, mnoho humoru, satiry, inteligentnej zábavy

Kniha je plná humoru s množstvom neošúchaných nápadov a je čitateľsky príťažlivá. Je koncipovaná do niekoľkých kapitol s rôznym humoristicko-satirickým arzenálom. Nájdete tu vtipné otázky a odpovede z televíznej relácie Dereš, plné štipľavého humorného nasadenia. Sú tu vtipné ponášky na ľudovú poéziu, veselé odbočenia zo života našich grófov, vicišpánov, drábov, zbojníkov, humorný život valachova bačov konfrontovaný so súčasným životom. Zasmejete sa na aforizmoch, rôznych literárnych formách humoru. Ján Grexa hýri nápadmi, inšpiruje sa ľudovými rozprávkami, piesňami, listami, prednáškami, je mu blízky cimermanovský humor. Nájdeme tu i „krológy“, čo je opak „nekrológov“ z nášho praveku, stredoveku, či novoveku. Kniha má na svojich čitateľov pripravený celý repertoár humoristu a satirika, aby pobavila, rozveselila a dala dobrý čitateľský zážitok. Populárny slovenský humorista Ján Grexa (1941) je známy nielen z vtipných a pohotových odpovedí v zábavnej relácii Dereš, ale aj ako autor duchaplných epigramov, aforizmov, humoristických a satirických poviedok, scénok, či iných žánrov na vyvolanie smiechu a dobrej nálady. Jeho humor je nielen to, že rozrehoce ľudí, ale aj to, keď sa „iba” usmieva duša.

Z KNIHY:
Elena Vacvalová: Janko Grexa zapadá do „fondu národného majetku”. Zostáva veriť, že na rozdiel od toho vyššie uvedeného majetku bude viac "vykrádaný" ako „rozkrádaný”. Ja som už veru zopár odpovedí z Humorikonu, či Dereša ukradla…
Tomáš Janovic: A ja už len dodávam: písať tak vtipne, hravo a šarmantne ako náš ľud (naschvál som použil slovo cudzieho pôvod, lebo nás - teda ľud Jána Grexu a mňa - nezaujíma pôvod slov, iba ich kvalita), to je veru umenie.
Stanislav Štepka: Množstvo karikatúr, fejtónov, poviedok, aforizmov zachytených dobromyseľnou, láskavou a skrz-naskrz ľudsky chápajúcou rukou vtipného a múdreho človeka… Som rád v spoločnosti, kde vtipná myšlienka šteklí rozum i srdce. A preto som rád v spoločnosti kamaráta Jána Grexu.
Milan Stano: Grexov humor je nielen súčasný, kde reaguje na aktuálne problémy, ale aj nadčasový… Veď nenadarmo pochádza z Brezna, nášho slovenského Kocúrkova, kde pôsobil náš veľký satirik Ján Chalupka.

136 strán, brožovaná € 4,65 (140,– Sk), viazaná € 5,31 (160,-Sk)

ÚSMEVNÉ TRÁPENIA - A. Sláviková, humorné a satirické poviedky, je v nich duchaplnosť, úsmevnosť s náležitou sebairóniou

Anna Sláviková sa narodila 26. mája 1951 v Lubine neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Vyštudovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave, kde žije. Pracovala v Literárno-dramatickej redakcii Československého rozhlasu, neskôr v Slovenskom filme na Kolibe. Od roku 1992 je v slobodnom povolaní. Poviedky a pásma publikovala v Slovenskom rozhlase a v almanachu Slovo, množstvo príbehov jej vyšlo v časopise Život, Večerník, Nedeľná Pravda a v inej periodickej tlači. Uverejňuje tiež recenzie na knihy a divadelné predstavenia, no najmä rozhovory s významnými osobnosťami nášho kultúrneho života. V roku 2003 úspešne debutovala knihou poviedok Náruč osudov. V tejto knižke s dvadsiatimi poviedkami sa opäť prezentuje schopnosťou pozerať sa na svet okolo seba svojským pohľadom. Príbehy nám približuje duchaplne, úsmevne i s náležitou sebairóniou. Aj vďaka týmto vlastnostiam sa zaraďuje medzi tie slovenské autorky, ktoré sa venujú vzácnemu žánru akým je humor a satira.

72 strán, € 5 (150,60 Sk)

NÁRUČ OSUDOV - A: Sláviková, hrdinky a hrdinovia poviedok sú z mäsa a kostí, akoby pozbieraní z ulíc, či periférie, Vydavateľstvo E. Holečku
strán 105, € 5

STRÝCO MARCIN – napísal humorista Vladimír Nosáľ, o ľudovom rozprávačovi Milanovi Mlsnovi, anekdoty, jeho vystúpenia, dychotéka a recepty, bohato ilustrovaná.
100 strán, 1,32 Euro

VESELÝ VINOHRADNÍKOV ROK – Napísal pezinský humorista Jozef Nosáľ, anekdoty, humorné príbehy o víne a vinohradníkoch
100 strán, 1,6 Eur

ANEKDOTY O SLÁVNYCH – anekdoty, o slovenských a svetových osobnostiach, karikatúry
100 strán, 1,32 Euro
Posledné kusy pred vypredaním.

Súbor 16 farebných POHĽADNÍC (vianočné, veľkonočné a iné). Cena súboru - € 1,-

NEBO–PEKLO–RAJ – originálne šťavnaté náboženské anekdoty o stvorení sveta, z raja, spovedí, kázní, predmanželských príprav, spoza múr kláštorov, atď., 100 strán, 1,32 Euro

HUMORNÉ A PIKANTNÉ PERLIČKY – zábavné čítanie humorných perličiek z manželstiev, zo sveta, rôzne humorné situácie, karikatúry, 100 strán, 1,- Euro

ANEKDOTY ZMYSELNÉ A NEZMYSELNÉ – knižka vtipov a žartov na pestré humorné témy, veselé hádanky, so zábavnými karikatúrami, 100 strán, 1,- Euro

PRASAČINKY – knižka vtipov a žartov na pestré pikantné témy, erotické veselé situácie, so zábavnými karikatúrami, 100 strán, 1,32 Euro

EROTICKÉ ANEKDOTY – knižka vtipov a žartov na pestré etorické témy, štipľavé pointy, so zábavnými karikatúrami, 100 strán, 1,32 Euro


Časopis má stovky spolupracovníkov z celého Slovenska i zo zahraničia. Máme záujem o anekdoty, ktoré nie sú ošúchané, notoricky známe alebo odpísané, ktoré ešte neboli v Kocúrkove uverejnené. Dávame prednosť anekdotám o našej súčasnosti, o politických, známych osobnostiach, hospodárstve, spoločnosti...

Propagujte a rozširujte Kocúrkovo medzi svojimi známymi a ľuďmi, ktorí majú radi humor, lebo humor nemá rozdeľovať, ale spájať. Prispievateľom do Kocúrkova sa môžete stať i Vy.

Na našej adrese si môžete objednať i jednotlivé čísla alebo i celé ročníky, ako i knihy, ktoré vydáva naše Vydavateľstvo Štúdio humoru, satiry atď. (ŠHS). Bližšie podrobnosti sú v každom čísle Kocúrkova na strane 15.


MILAN STANO sa narodil 20. januára 1949 v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom. Študoval grafiku na SŠUP v rokoch 1964 – 1968. Od roku 1972 – 1980 študoval maľbu u Ernesta Zmetáka. Mal 60 samostatných autorských výstav na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Poľsku a Rusku. Mal vyše 60 samostatných výstav na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rusku... Zúčastnil sa vyše 100 kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Od roku 1966 kreslí karikatúry a programovo sa venuje kreslenému humoru, grafickej tvorbe (najmä drevorezu), ilustráciám a maľbe, kde sa zameral na krajinomaľbu a mestské veduty. V jeho obrazoch vystupuje pokojná krajina vyžarujúca harmóniu, vyváženosť, v mestských motívoch a ľudovej architektúre vytvára kompozície, ktoré sa vyznačujú prekvapivou poetickosťou. Za svojimi krajinami prešiel takmer celé Slovensko a svet. Jeho výtvarnou inšpiráciou je slovenský folklór a ľudové tradície. V roku 1990 začal vydávať časopis Kocúrkovo, ktorý i rediguje. Vo svojom vydavateľstve „Štúdio humoru a satiry“ vydáva a ilustruje knihy.


Z KATALÓGU K VÝSTAVE Z ROKU 2006:

„NÁRODNÉ AJ UNIVERZÁLNE“

Milan STANO sa prezentuje kolekciou obrazov, ktorej dal výstižný názov: SLOVENSKÉ MOTÍVY. Je to unikátna výstava - z archívu spomienok a zážitkov sa vynárajú živé obrazy, kino našej pamäti nám premieta známe i neznáme zátišia slovenskej krajiny, čosi už videné a zažité, dôverné, blízke, plné emotívneho chvenia a neopísateľnej nostalgie. Je to jednoducho Slovensko, naša krajina, zem, kde sme sa narodili, kde do hĺbky máme zapustené korene, krajina, ktorú živia hodnoty a osudy našich predkov. Táto Stanova slovenská kolekcia je však viac ako len súbor motívov z rôznych kútov a regiónov Slovenska. Je to aj výpoveď citlivého umelca, ktorý cieľavedome a dlhodobo zaznamenáva dušu vecí, krajiny a človeka, ktorý v nej žije svoje osudy, neľahké i radostné. Pohľad a videnie Stanove ide skrze hmotu, takpovediac, do podstaty, hmotné prechádza do duchovného, duchovno sa zhmotňuje do dreveníc, zátiší, námestíčok, uličiek, kostolíkov, gazdovských dvorov, siluet vŕškov i plání roviny. SLOVENSKÉ MOTÍVY sú nielen topografiou nášho božieho políčka v strede Európy, ale aj posolstvom o stave krajiny, pripomienkou prítomným, odkazom pre budúcich. Umelec prechádza po krajine s očami dychtivého pozorovateľa, zachytáva na plátno poéziu krajiny, ktorá akoby sama bola básňou, len ju odkliať, odkryť, pochopiť ju, zžiť sa s ňou. A to sa mu vrchovato darí.
Hovoríme síce o motívoch číro slovenských a oni aj slovenskými sú, no kompozícia vecí, tvarov, farieb vás upozorní na to, že umelec skrze národné vedie dialóg s univerzálnym. Sú známe jeho maliarske pobyty vo Vietname, Kórei, Japonsku, Kube, po Európe a ktoré mu pomohli pochopiť i slovenskú krajinu. To už nie sú len známe či menej známe zátišia a zákutia slovenského kraja, to je uzatvorená kompozícia, to je hra farieb, to sú príbehy človeka a prírody, ktoré prekračuje hranice konkrétneho a stávajú sa nadčasovou témou, otvorenou a pripravenou k dialógu s univerzom.
ĽUBOŠ JURÍK, 2006


Z TEXTOV K VÝSTAVÁM MILANA STANU:

Výtvarné úsilie Milana Stanu mi v mnohom pripomína moje snaženie z mladosti. Jeho húževnatosť a pracovitosť sa nespolieha na pomoc múz, je to moderný človek, ktorý vytrvalo hľadá a nachádza motívy svojej krajiny. Netúži byť svetovým, ale tým vrúcnejšie chce dať výpoveď o dobe, v ktorej žije, nadväzuje na tradíciu umenia svojho národa... Želám mu, aby svoje sny vo výtvarnom prejave mohol realizovať. 
Ernest Zmeták, maliar, 1976

Do kontextu slovenského kresleného humoru sa Milan Stano začlenil ako osobitý tvorivý typ so zriedkavou snahou o prepojenie humoristickej kresby so širším myšlienkovým kontextom našej kultúry minulej i súčasnej. Inšpiruje sa históriou, literatúrou, folklórom, politikou... Bytostným znakom Stanových karikatúr je láskavý humor a jemná irónia. 
Andrej Švec, výtvarný teoretik, 1983

Milan Stano je z tých ľudí, z ktorých vyžaruje záhadná vnútorná energia: stále niečo robí, stále vymýšľa, v hlave sa mu rodia nápady, nedá si pokoja. Aj preto musí byť pri všetkom, kde sa zapára do našej slovenskej malosti, kde treba zadrieť pod kožu, kde treba skratkou vysvetliť to, okolo čoho my ostatní chodíme ako slepci. Takíto ľudia bývajú soľou každej krajiny, lebo narúšajú každú meravosť a sú zárukou pohybu vpred. Dostal už od kolísky dar ostrosti videnia: všimne si nepostrehnuteľné, vidí neviditeľné a navyše nie je egoista, aby si svoje humoristické, satirické a výtvarné objavy nechával len pre seba. 
Drahoslav Machala, spisovateľ a publ., 1984

V celej svojej doterajšej tvorbe sa Milan Stano usiluje nájsť v krajine systém. Krajina, pred ktorú si postavil plátno je preňho zážitkom, ktorý chce vybudovať pevne, stabilne až na hranice statickosti. Získal schopnosť v okamihu, keď si postaví stojan a pozrie sa na krajinu pred sebou, vidieť ako je táto krajina „skomponovaná“, aké zákony ju vybudovali, akú má štruktúru. Získal schopnosť vidieť krajinu ako určitý pevný kompozičný systém. Nejde mu o povrchnosť, ale o plné vychutnávanie zrakových zážitkov, ktoré v sebe sprostredkúvajú teplo a vôňu krajiny. Je to odhaľovanie prostej vizuálnej krásy krajiny. Cítenie vnútornej stavby krajiny mu totiž umožňuje ešte hlbšie sa do nej vcítiť a nadýchať sa jej krásy. 
Erich Mistrík, výtvarný teoretik, 1980

Miestoprísažne vyhlasujem, že Milan Stano je slovenskej národnosti a vôbec dobrý človek. Menovaný maľuje a kreslí na slovenský spôsob a to konkrétne zbojníkov, prostý ľud, krajinu od Svitu do Vrútok a do mrku. Zo všetkých diel menovaného na mňa zapôsobila sliepka (obyčajná, domáca, západoslovenská), taká pekná namaľovaná, podsypaná a dodnes o tej sliepke rozširujem chýr, že to bola najveselšia sliepka, a to nielen z humna výtvarníka Stanu, ale vôbec v celoslovenskom kontexte... Menovaný je veselej povahy, môj kamarát, čo menovaného iste prinúti zmobilizovať všetky sily v záujme smiechu ako takého. Ba aj onakého. 
Stano Štepka, humorista, 1980